Megyei Szövetségként a legfontosabb feladatunk a kisközösségek és a polgárok önszerveződésének támogatása, a szervezetek és az ágazatok közötti partnerség segítése, kapcsolatépítés. Ezt a tevékenységet folyamatos tanácsadással, információszolgáltatással végezzük.
TESZ B.-A.-Z Megyei Szövetsége 2017.évi beszámoló
Megyei Szövetségként a legfontosabb feladatunk a kisközösségek és a polgárok önszerveződésének támogatása, a szervezetek és az ágazatok közötti partnerség segítése, kapcsolatépítés. Ezt a tevékenységet folyamatos tanácsadással, információszolgáltatással végezzük.
Szövetségünk székhelye, a Miskolc, Kossuth utca 5. sz. alatti ingatlan közösségi térként működik. Tagszervezeteink, illetve más közösségek tagjai számára biztosítunk helyszínt a programjaik megvalósításhoz. A közösségi tér infrastruktúráját a szervezetek térítésmentesen vehetik igénybe adminisztrációs, pályázati ügyeik intézéséhez. A közösségi tér működtetése a TESZ Vagyonkezelő Kft támogatásával valósul meg, nagyon köszönjük!
2017-ben volt 10 éves a TESZ Belvárosi Dalkör énekkarunk, akik a közösségi terünkben készül fel az előadásaira. Rendszeresen fellépnek más szervezetek, intézmények által szervezett programokon, versenyeken. A TESZ Belvárosi Dalkör 10. születésnapját ünnepelte 2017. április 21- én egy ünnepi hangversennyel Miskolcon, a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárban. Az énekkar születésnapját megtisztelték vendégfellépők is, a Miskolci Egyesített Szociális és Gyermekvédelmi Intézet Szimfonikus Alapfokú Művészeti Iskola növendékei, valamint a Felsőzsolcai Férfi Népdalkör.
Minden hónapban két alkalommal Irodalmi Kávéházat szervezünk, amelyben lehetőséget biztosítottunk több fiatal, amatőr művésznek is a bemutatkozásra, saját versekkel illetve festményekkel. Az elmúlt évben a Rudolftelepi Nyugdíjas Klub fonalgrafikáit illetve Dömötör Gyöngyvér fiatal képzőművész alkotásait láthatták ez érdeklődők. Író-olvasó találkozón egy új, Miskolcról szóló könyvvel és szerzőjével találkozhatunk. A Tudatos Vásárlók Egyesülete kiállításainak két alkalommal adtunk helyet.
A Civil Rádióval közösen megrendeztük az II. Miskolci Kézműves Vásárt, ahol helyi kézművesek saját készítésű termékeit vásárolhatták meg az érdeklődők.
A 2016-ban megkezdett programok (tagszervezeteink saját programjai) folyatódtak tovább, mozgásprogramokkal kiegészítve.
A Rák Ellen az Életért Egyesületünk által nyert EFOP pályázat lebonyolítása is zajlik. A programok egy része a közösségi térben valósul meg. A projektből sajnos a megyei szövetség összeférhetetlenség miatt nem részesülhet semmilyen juttatásban. 2017-ben az alábbi tevékenységek valósultak meg:
- A fiatalok családi életre való felkészítése, krízishelyzetbe kerülésük esélyét csökkentő tanácsadás, csoportfoglalkozások, workshop, nyitó nagyrendezvény (külső helyszínen)
- Zeneterápia (TESZ közösségi térben)
- Szülőklub mozgássérült és halmozottan sérült gyermeket nevelő családok részére (külső helyszínen)
- Önkéntes képzés középiskolásoknak (külső helyszínen)
- Közösségi média továbbképzés (TESZ Közösségi térben)
- Elesni tudni kell…balesetmegelőzés elméletben és gyakorlatban(külső helyszínen)
- Gyógytorna (TESZ közösségi térben)
- Családi nap az egészséges életmód jegyében (TESZ Közösségi térben)
A TESZ Országos elnöksége és Ellenőrző Bizottsága 2017.április 13-án tartotta kihelyezett ülését Miskolcon. Előadást tartott a Civil Információs Centrum vezetője, a TESZ B.-A.-Z megyei Szövetsége tagszervezetei közül a legnagyobb és legaktívabb szervezetek, és bemutattuk a megyei szövetség munkáját is.
2017-ben a TESZ Országos Szövetsége Ellenőrző Bizottsága helyszíni ellenőrzést tartott szövetségünknél,és mindent rendben talált.
Pályázatok:
A NEA működési pályázatán 200 000 Ft-ot nyertünk, amely fedezte a könyvelő vállalkozói díját, az internet-előfizetést, bank-postaköltségeket, a működéshez szükséges alapvető fogyóeszközök költségeit.
Tagszervezetek:
2017-ben 12 új szervezet csatlakozott megyei szövetségünkhöz, 5 szervezet megszűnt/kilépett, így jelenleg az aktív tagszervezeteink száma 27.
Foglalkoztatás:
Második éve veszünk részt a Nemzeti Művelődési Intézet kulturális közfoglalkoztatási programjában, amelyben 1 fő segíti a munkánkat.
Egyéb:
A TESZ Vagyonkezelő Kft támogatásával működik a közösségi tér. Az elmúlt évben kis mértékben tudtunk a rezsiköltséghez hozzájárulni, mivel a fűtésrendszer működésének fenntartása továbbra is elég nagy problémát okoz, csak a tavalyi évben 60 000 Ft-ot fizettünk ki a kazán karbantartására és javítására. Mosdókagylót, vízcsöveket, tartozékokat is cseréltünk saját költségünkön, valamint berendezési tárgyakat is vettünk. (ruhafogas állványok, irattároló szekrények, konyhaszekrény), mivel a régiek megrongálódtak és használhatatlanná váltak.
Felvettük a kapcsolatot Miskolc Város Vagyonkezelőjével, de sajnos a számunkra felkínált ingatlanok állaga rendkívül elhanyagolt, és a bérbeadási feltételek is elfogadhatatlanok számunkra (4 havi kaució, Áfa, és a felújítási költségek is a szervezetet terhelnék) Az ingatlanpiacon talált helyiségek pedig szintén a megfizethetetlen kategóriába tartoznak számunkra, így egyelőre maradunk a Kossuth utca 5. sz. alatt. A Közösségi tér üzemeltetéséhez 2018-ban igyekszünk nagyobb mértékben hozzájárulni, mivel a SZÉV Oktatási Kft tabletes tanfolyamainak és egy bridzstanfolyamnak is adunk helyet.
Miskolc, 2018. 05.10.
Suta Éva
elnök